نانو دستگاه هوشمند تصفیه هوای ایرانی

تاریخ انتشار: 1401/5/14

هدایت غلامی درباره فناوری به کار رفته در دستگاه تصفیه و ضدعفونی‌کننده هوا و محیط بیمارستانی می‌گوید: «در این دستگاه‌ها از نانوذرات اکسید تیتانیوم به‌عنوان نانوفتوکاتالیست استفاده می‌شود، همچنین در بخش جاذب‌ها نیز از نانوکربن استفاده کرده‌ایم که هم قابلیت جذب مواد آلاینده را داشته و هم بخشی از میکرو ارگانیسم‌ها را از هوای محیط حذف می‌کند.

 در بدنه این دستگاه‌ها نیز از نانوذرات نقره استفاده کرده‌ایم که خواص آنتی‌باکتریال دارد. در واقع هم بدنه این دستگاه با مواد نانو، آنتی‌باکتریال شده و هم عملکرد آن مبتنی بر نانومواد بوده و تصفیه بهتری نسبت به تجهیزات رایج دارد.»

 

وی گفت: «علاوه بر مجوزهایی برای فروش داخل کشور، برای صادرات نیز اقدامات لازم صورت گرفته و نشان CE نیز برای این محصول دریافت شده است تا مسیر برای صادرات این دستگاه‌ها هموار شود. مشتریانی از کشورهای روسیه، ازبکستان، تاجیکستان و ترکیه داریم و تفاهم‌نامه‌هایی نیز برای تسهیل صادرات با شرکت‌هایی در این کشورها امضا شده است و به زودی صادرات این دستگاه‌ها آغاز خواهد شد. نمونه‌های اولیه به مشتریان خارجی داده شده و این دستگاه مورد تست آنها قرار گرفته و تایید شده‌اند. پیش‌بینی می‌کنیم طی هفته‌های آتی صادرات این دستگاه‌ها انجام شود. قیمت بسیار پایین در حد تقریبا یک‌دهمی نسبت به رقبای خارجی، از دیگر عوامل موثر در تقاضا برای خرید از کشورهای دیگر است.»

به گفته مسوولان این شرکت، این دستگاه‌ها به گونه‌ای طراحی و ساخته شده‌اند که هیچ‌گونه آسیبی به محیط‌زیست، انسان و سایر جانداران وارد نکرده و امکان حضور انسان در کنار دستگاه به صورت مداوم، همواره فراهم باشد.